Bochnia: zdewastowano zabytkową figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej

Doszło do dewastacji zabytkowej figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z 1880 r. znajdującej się w lasku Uzbornia w Bochni.
Od 150 lat mieszkańcy Bochni gromadzili się tu na modlitwie.

 

Figura została wyrwana z cokołu, a następnie rozbita o bruk otaczający kapliczkę. W rozmowie z Tygodnikiem Katolickim Niedziela st. sierż. Daniel Bułatowicz z Komendy Powiatowej Policji w Bochni poinformował, że zgłoszenie o zdarzeniu zostało przyjęte w niedzielę 9 maja o godz. 10.20. Policjanci wykonali oględziny.

– Jutro mają zostać zabezpieczone nagrania monitoringu z przestrzeni obejmujących miejsce znajdowania się figury i innych miejsc. Będziemy próbowali ustalić, kto dokonał tego aktu wandalizmu – mówi st. sierż. Bułatowicz.

Figura została wzniesiona ok. 1880 r. jako wotum dziękczynne za cudowne uratowane życia dziecka w niebezpieczeństwie. Fundatorem była Maria Maiss, żona Ferdynanda Maissa, burmistrza Bochni w latach 1896-1916. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Bochni w 2013 r. figurę odnowiono.

Jak informuje na Facebooku członek Zarządu Powiatu Bocheńskiego Marek Rudnik, „figury nie zniszczyli nawet hitlerowscy najeźdźcy w czasie II wojny światowej...”.

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej uruchomiło zbiórkę funduszy na remont kapliczki. W jeden dzień zebrano ponad połowę potrzebnej kwoty. Szacowany koszt naprawy wynosi 10 000 zł.

Źródło: niedziela.pl

 

Konin: kolejny akt wandalizmu w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Zniszczono figurę Matki Bożej.

 

W środę 16 czerwca br. po godzinie 13, w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego w Koninie, doszło do kolejnego już w tym miejscu aktu wandalizmu i profanacji. Mężczyzna, którego rysopisem dysponuje policja, rozbił figurę Matki Bożej, szarpał obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, zrzucił na podłogę modlitewniki i przewrócił wazony z kwiatami. Na szczęście nie doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu.

„Na monitoringu widać postać mężczyzny. Na razie nie wiadomo, czy był przez kogoś inspirowany i jakie mogły być motywy jego działania. Trwa próba zidentyfikowania tej osoby” – wyjaśnia ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii.

„Wiadomość o profanacji przyjąłem z wielkim smutkiem – mówi ks. prał. Radosław Cyrułowski, proboszcz parafii. – W ten sam sposób zareagowali księża wikariusze, siostry zakonne oraz Parafianie. Wspólnie zastanawiamy się nad poprawą bezpieczeństwa w naszej świątyni. W takich chwilach przychodzą na myśl słowa, które stały się dewizą bł. ks. Jerzego Popiełuszko: Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj” – podkreśla duchowny.

Czynności podjęła policja. Wszczęte w tej sprawie dochodzenie ukierunkowane jest na obrazę uczuć religijnych oraz uszkodzenie mienia. Świadkowie zdarzenia proszeni są o skontaktowanie się z organami ścigania.

Ks. Cyrułowski zaprasza parafian i wszystkich wiernych, których to wydarzenie głęboko dotknęło, na Mszę św. wynagradzającą za akt profanacji, która zostanie odprawiona 24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, o godzinie 18.30.

Proboszcz parafii zaznacza, że „kościół św. Maksymiliana w Koninie jest kościołem otwartym na wszystkich ludzi. Mogą w nim znaleźć schronienie osoby strapione, nawracające się, pragnące wyciszenia, modlitewnego kontaktu z Bogiem, a nawet szukające azylu przed ścigającym je wyrokiem sumienia. Dlatego kościół pozostanie nadal otwarty, pomimo profanacji świętych wizerunków, do której w nim doszło. Czciciele Najświętszego Sakramentu mogą liczyć na otwartą kaplicę od porannej do wieczornej Mszy św. oraz na życzliwy, duszpasterski kontakt” – zaznacza ks. Cyrułowski.

To już kolejne tego typu wydarzenie w konińskiej świątyni w ostatnim czasie. W grudniu 2018 roku i czerwcu 2019 roku młody sprawca wybił szyby i uszkodził figurę św. Maksymiliana – patrona parafii, a także zniszczył donice z kwiatami. W niedzielę 9 lutego 2020 r. około godziny pierwszej w nocy doszło do aktu wandalizmu w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Wybito szyby w oknach i drzwiach prowadzących do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. dolnym kościele.

źródło: Diecezja Włocławska